Mario Czernay Infinity
 

4/5 Porto a Lisabon

eurotrip 2013sobota, 19. října 2013

República Portuguesa 
 
▲den 33▲ Porto ▲ Motel "Monte Sinai" - jak z divokýho západu.. teda až na tu čínskou televizi. Noc za 20 Euro je skvělá cena, jelikož třeba v Holandsku stál kemp(!) dvojnásobek...
 
▲den 33▲ Porto ▲ Rozpálená země ohřívá mořský vzduch, proto ta mlha.
 
▲den 33▲ Porto ▲ Všemožné existence Porta vám nabízejí kokain, hašiš... Nekupujte to, budete jistojistě podvedeni. Sice to s obrázkem nesouvisí, ale vědět to musíte.
 
▲den 33▲ Porto ▲ Dominantou Porta je Most Ludvíka I. (přes řeku Douro), jehož autorem je francouzský architekt Gustave Eiffel.
 
▲den 34▲ Porto ▲ Je dobré mít kolem sebe pozitivní lidi.
 
▲den 34▲ Porto ▲
 
▲den 34▲ Porto ▲
 
▲den 34▲ Porto ▲ Taková portugalská Praha.
 
▲den 34▲ Porto ▲
 
▲den 34▲ Porto ▲
 
▲den 34▲ Porto ▲ Jana říkala "šalina", ale my ostatní víme, že tohle je "tramvaj". Ale že je pěkná, na tom jsme se shodli.
 
▲den 34▲ Porto ▲ Plevel.
 
▲den 34▲ Porto ▲ Porto, Portugalsko. První dochované zmínky o Portu pocházejí z doby 4. století a nadvlády Římské říše.
 
▲den 34▲ Porto ▲ Teď už vlastně nefotíme v Portu, jsme na druhé straně řeky, ve Vila Nova de Gaia.
 
▲den 34▲ Porto ▲ 160 m dlouhý železniční most přes Dourovu řeku mezi Portem a Vila nova de Gaia vystavěný v letech 1876-1877 v celé své kráse.
 
▲den 34▲ Porto ▲
 
▲den 34▲ Porto ▲  "Monte Sinai" - dvě noci naše útočiště.
 
▲den 35▲ Porto ▲ Sobotní dopolední bazárek pod jedním z mostů.
 
▲den 35▲ Porto ▲ Obrázek na rozloučenou.
 
▲den 35▲ Porto ▲  A teď (stopem) hurá na Bělehrad! Vlastně na Lisabon. Musel jsem si tuhle ceduli vyfotit, jsem holt měkkosrdcatej, už začínám věřit, že do portugalského hlavního města docestujeme a za chvilku se dost možná i rozpláču.
 
▲den 35▲ Lisabon ▲  Z mého deníku: SOBOTA 17. 8. 2013: Z motelu Monte Sinai je to docela blízko k mostu a silnici na Lisabon, ale finálová výpadovka je dobré dvě hodiny pěšky. Ale až na dálniční benzínku nás vyváží muž s malou dcerkou - zřejmě si pěkně zajel - díky! Jsme rádi, ale vzápětí polkneme na prázdno: téměř prázdná benzínka, jedno auto tu projede tak za pět minut.
Ale štěstí se usmívá směrem k nám. Dívka a její maminka nás nabírají do plných - 300 kilometrů! Lisabon, cíl naší cestu je tu: je sobota 17. července 2013, půl sedmé večer místního času, po pěti týdnech dobrodružné cesty Evropou. Toliko deník, aneb: dva dobrý stopy a k večeru už stojíte v lisabonským metru.
 
▲den 35▲ Lisabon ▲ Dneska už nikam nejdem... Hotýlek sítě "Hi Hostels", noc zase za příjemných 20 Euro, navíc kuchyňka a kuřácký balkónek. Kartu "Hi Hostels", která umožňuje levné ubytování po celé Evropě, jsme si pořídili už v severofrancouzském Lille a pak ji použili i v San Sebastianu. Cenu už si nepamatuju, ale nebylo to rozhodně nic prodělečného. Karta se kupuje na jeden rok a pořídíte ji v každém hotelu "Hi Hostels".
 
▲den 36▲ Lisabon ▲
 
▲den 36▲ Lisabon ▲ Široko daleko žádný "rychlosežer" ani obchodní řetězec. A o to víc je tu něco magicky reálného, jak by zřejmě podotkl Gabriel García Marquez.
 
▲den 36▲ Lisabon ▲ Siesta.
 
▲den 36▲ Lisabon ▲ Další zásek geniálního Eifella. Věž s výtahem a mostem byla přes den obklopena dlouhou frontou turistů, a tak jsme se rozhodli, že věž navštívíme až večer. A večer byla fronta čtyřikrát delší...
 
▲den 36▲ Lisabon ▲
 
▲den 36▲ Lisabon ▲
 
▲den 36▲ Lisabon ▲ Nebrouzdám se v moři, tohle je posvátná řeka pyrenejského poloostrova: Tajo (latinsky Tagus, španělsky Tajo, portugalsky Tejo).
 
▲den 36▲ Lisabon ▲ Most 25. dubna přes řeku Tejo.
 
▲den 36▲ Lisabon ▲ Bububu, ty malej bílej šmejde.
 
▲den 36▲ Lisabon ▲ Památník objevitelů, portugalských mořeplavců.
 
▲den 36▲ Lisabon ▲ U památníku.
 
▲den 36▲ Lisabon ▲ Já a portugalští mořeplavci. Já skromně, oni v nadživotních velikostech. Já živej, oni mrtví.
 
▲den 36▲ Lisabon ▲  Historická čtvrť hlavního města. Lisabon 1. listopadu 1755 zasáhlo město katastrofální zemětřesení, které spolu s následnými požáry a vlnou tsunami zničilo velkou část města. Zahynulo tehdy asi 60 000 až 100 000 obyvatel. Belém (na fotografii) přežil.
 
▲den 36▲ Lisabon ▲ Belém.
 
▲den 36▲ Lisabon ▲ Poprvé v životě s palmovou větví a uprostřed města.
 
▲den 36▲ Lisabon ▲ Náš modrý lisabonský domov.
 
▲den 36▲ Lisabon ▲ Pohled z Mostu 25. dubna. Přes most přejíždíme vlakem, stopovat přímo z města bylo složité. Sbohem, Lisabone.
 
▲den 38▲ Palmela ▲ Dva dny náročného stopování a hledání. Např. náš stan na fotce jsme postavili za naprosté tmy, aniž bychom věděli kde.
 
© 2015-2021 | Mario Czernay Infinity || © 2008 | Mario Czernay Revival || jan.amos.komensky(zavináč)seznam.cz

 


post rock klasika hip hop cz folk cz avantgarde

               

 

počítadlo.abz.cz