Mario Czernay Infinity
 

Godspeed You! Black Emperor (Kanada), Palác Akropolis, Praha

zápisníkneděle, 23. ledna 2011

  Už nevím který klasik (snad sám velký Shakespeare či o málo vyšší Oscar Wilde nebo úplně nikdo jiný) řekl nebo napsal: "Ke zrození lásky stačí docela malá naděje. Naděje potom může třeba po dvou třech dnech pominout, láska je přesto stejně na světě."
  Od k seznámení k zamilovanosti až k milostnému spojení může být někdy dlouhá cesta, ale i naopak: stačí si v sobotu u snídaně přečíst v Lidových novinách článek o tom, že existuje nějaká kanadská hudební formace, která přijede za týden v neděli zahrát do České republiky. Pak už to jde rychle: s novinama si jdete i zapálit  a dopít kafe, pak zmobilizujete internetové páky a stáhnete si od GY!BE co se namane, dojde k ohnivému vzplanutí ledu ve vás, následující dny neposloucháte a nestahujete už nic jiného, ve středu už máte koupený lístek na neděli, a v neděli se tlačíte před naprosto vyprodanou Akropolí převážně s anglicky mluvícími cizinci, než vás čeští pořadatelé vpustí dovnitř.
  A pak už ani nedýcháte a čekáte: spustí se filmová projekce za hudebníky, kteří přišli jakoby nic, nepozdraví vás, nezpívají, sednou si a hrajou. Vy hledáte nějakou skulinku, abyste něco viděli: jednak na muzikanty, jednak na dvojím plátně - z neznámého  důvodu se ti nejvyšší lidé v sále vždy tlačí dopředu a doprostřed, vy jste tentokrát až skoro u zdi - nedá se nic dělat: zavřete oči a milujete se. Orgasmus má přijít, ale nepřichází - ano, napoprvé to většinou nevyjde podle představ: jenže jakmile si tohle uvědomíte, máte ho!
  Láska ke Godspeed You! Black Emeror nepominula a ani staré přísloví "brzy oheň, brzy popel" se nenaplnilo. Naopak. Jako bych tu hudbu měl sám v sobě, jen musel přijít někdo, kdo tu zásuvku otevře; zvláštní tihle Kanaďané, žádné loučení a klanění, pouze dohrají, nepozdraví, po dvou hodinách je sál zase prázdný. A tak jděte pěkně domů - nebo dokud jste to přišli - a přemýšlejte a jděte si zase hezky po svém.

 

 zpět k hudebnímu zápisníku

 
© 2015-2021 | Mario Czernay Infinity || © 2008 | Mario Czernay Revival || jan.amos.komensky(zavináč)seznam.cz

 


post rock klasika hip hop cz folk cz avantgarde

               

 

počítadlo.abz.cz