Mario Czernay Infinity
 

Moje malá kavárna

café orientalpondělí, 8. ledna 2018


↑ Středověký obrázek ze Země vycházejícího slunce nemá k francouzským kavárnám předminulého století zas tak daleko.

  Založil jsem si novou rubriku, takový můj malý ostrov exotické romantiky, vůní a her. Nazval jsem ji jak jinak Café oriental, protože teméř vše, co budu ve své kavárně popisovat, z orientu pochází. Čaj i káva, tabák. A především hry vzniknuvší ve starých kulturách.
  Jsem milovníkem klasických šachů, ale ty zmíním jen okrajově a budu se soustředit spíš na zajímavosti týkající se "královské hry". Jednak jsem hráčem  podprůměrným, nebo lépe řečeno kavárenským, dělající tytéž chyby celý život a už to jen sotva změním. A na druhou stranu je tato hra na českých a cizojazyčných webech popsána velmi podrobně, existují snad tisíce šachových stránek plné rozborů starých nebo právě probíhajících partií, proto není třeba se k šachům tolik vracet.
  Zhruba před třemi lety jsem objevil japonské šachy shogi, později čínské xiangqi, z dřívějška jsem okravě znal nejproslulejší deskvou hru go. Nedávno třeba korejské janggi. Postupně vám (nejen) tyto hry představím. Možná se najde někdo, koho osloví, zaujmou nebo dokonce pohltí. V době moderních technologií je pro mě stále nejpřitažlivější zábavou hrnek kávy nebo čaje a na stole hrací deska s kameny. A soupeř, který to cítí stejně nebo aspoň podobně.


↑ Slavná pařížská kavárna Café de la Régence byla otevřena již roku 1681 poblíž Palais Royal. V dobách největší slávy (od poloviny sedmnáctého a po celé osmnácté století) se zde scházeli nejlepší francoužští a později i zahraniční šachisté. Roku 1852 byla Café de la Régence přestěhována do ulice Saint-Honoré, v roce 1916 zanikla.

 
© 2015-2021 | Mario Czernay Infinity || © 2008 | Mario Czernay Revival || jan.amos.komensky(zavináč)seznam.cz

 


post rock klasika hip hop cz folk cz avantgarde

               

 

počítadlo.abz.cz