Mario Czernay Infinity
 

Jean-Louis Cazaux, Rick Knowlton: A World of Chess

pel~melúterý, 9. ledna 2018

  Naprosto neuvěřitelným knižním počinem ve světě šachových her je horká novinka "Svět šachu: jeho vývoj a varianty ve všech dobách a civilizacích". Jejími autory je dvojice z nejpovolanějších. Jednak francouzský historik, přední odborník na historii deskových her Jean-Louis Cazaux, (*1960) a Američan Rick Knowlton, velký propagátor a milovník šachových her, který deskové hry strategického typu mnoho let propaguje na internetu, především na stránce AncientChess.com. Kniha vyšla v listopadu loňského roku v nakladatelství McFarland & Company, Inc., Publishers v americkém Jeffersonu (stát Severní Karolína).
  Jedinečnost knihy možná ocení i ti, kteří se o šachové hry nezajímají. Stovky ilustrací, které jsou nezbytnou podmínkou podobného průvodce, na více jak čtyř stech stranách lemují jeho krásu a pestrost. Publikace podrobně rozebírá vznik, historii i pravidla šachových her nejen v Evropě, ale ve světě arabském, v Číně nebo  Japonsku. Do podrobna rozpracovaná pravidla jednotlivých šachových her (šatrandž, shogi, xiangqi, janggi a mnoha dalších) dovolí čtenáři zahloubat se do každé zde nabídnutých her, ujastnit si a srovnat rozdíly mezi nimi.
  Malá poznámka: Ač v anglickém jazyce téměř analfabet a nebo právě proto, rozhodl jsem se bez zaváhání knížku zakoupit nikoli v papírové, nýbrž v elektronické podobě s tím, že si tu a tam něco - především díky Google translatoru - přeložím. Bohužel odzvonilo klasickému pdf, kniha je ve formátu pro chytré mobilní telefony. Kopírovat text se z ní dá jen velmi pracně a  po náročném převodu do klasického pdf to už není možné vůbec. Netoužím nijak narušovat autorská práva vydavatelů, což jsem rozhodně podpořil více jak pěti sty korunami českými, ale nikdo nebere v potaz, že stále existují exempláři jako já, pitomci co neumí anglicky. Věřím, že tak krásná a bohulibá kniha se dočká překladu do češtiny, já sám jsem se rozhodl oslovit několik nakladatelství a osudu této věci budu samozřejmě informovat.
  Z knihy jsem samozřejmě nadšen, je to opravdu krásný dárek všem nadšencům šachu, všem hráčům strategických soubojů a milovníkům historie deskových her.  Bezpochyby budu z této univerzální učebnice čerpat informace pro mou Kavárnu Oriental. Trochu mi sice zmizí ta romantika bloumání po internetu a hledání všech možných záchytných bodů, o které bych se mohl opřít při výkladu o exotických hrách dálného východu. Ale romantiku z objevování pravidel těchto krásných her si ovšem vzít nenechám.


Odkazy na stránky autorů knihy 
Jean-Louis Cazaux: http://history.chess.free.fr/index.htm
Rick Knowlton: http://ancientchess.com/ a také https://www.youtube.com/user/AncientChess  


 Jean-Louis Cazaux & Rick Knowlton:  A World of Chess: Its Development and Variations through Centuries and Civilizations

--Overview--
With more than 400 illustrations, and detailed maps, this immense and deeply researched account of the history of chess covers not only the modern international game, derived from Persian and Arab roots, but a broad spectrum of variants going back 1500 years, some of which are still played in various parts of the world. The evolution of strategic board games, especially in India, China and Japan, is discussed in detail. Many more recent chess variants (board sizes, new pieces, 3-D, etc.) are fully covered. Instructions for play are provided, with historical context, for every game presented.

--Details--

ISBN-13: 9780786494279
ISBN-10: 0786494271
Publisher: McFarland & Company
Publish Date: November 2017
Page Count: 408
Dimensions: 9.9 x 6.9 x 1 inches
Shipping Weight: 1.5 pounds

        
↑ (pro zvětšení obrázku na něj klikněte)

 

 
© 2015-2021 | Mario Czernay Infinity || © 2008 | Mario Czernay Revival || jan.amos.komensky(zavináč)seznam.cz

 


post rock klasika hip hop cz folk cz avantgarde

               

 

počítadlo.abz.cz