Mario Czernay Infinity
 

Mario Czernay - vlastnĂ­ tvorba

Rozcestník šachových a deskových her

café oriental / pel~melčtvrtek, 8. února 2018 Master Traditional Games 
  https://www.mastersofgames.com/cat/board/board-games.htm
 deskové hry a další
 Obchod s hrami, nás zajímají především ty deskové. Krásné šachové soupravy "našich" šachů, chaturangi, xianggqi, shogi nebo třeba šachových stolků. Ale klidně se podívejte i na hry třeba hospodské, rozhodně nabídka stojí za to. https://www.mastersofgames.com

 

 play OK 
 https://www.playok.com/en
 šachy FIDE, xiangqi, shogi, makruk, backgammon, go, dáma, mahjong, reversi, mlýn, piškvorky a další
 Mimořádný herní on-line server, kde si zdarma deskovou hru vybere snad každý. Podivné však je, že se v hlavním menu české verze neobjeví odkazy na všechny hry, podobně je to např. ve verzi slovenské, kde je her ještě méně. Proto uvádím odkaz na anglickou verzi. Rozhodl jsem tento web ocenit mimořádně čtyřmi hvězdami, zahrát si on-line čínské nebo japonské šachy s původním i západním značením je, uznejte sami, věc chválihodná.

 

 lichess.org 
 https://lichess.org
 šachy FIDE a jejich moderní varianty
 Myslím, že tohle je nejlepší šachový on-line herní server. Sleduji ho už spoustu let a vím, že se stále zlepšuje, upravuje a rozrůstá. Založte si vlastní účet a pusťte se do hry a pokud máte dlouhé odpoledne, zkuste rovnou odehrát turnaj. Sledujte svůj progres, řešte hodnocené úlohy, nebo si odskočte k dalším šachovým variantám. Nebaví vás hrát? Nevadí, sledujte zápasy ostatních nebo studujte. Vše zdarma! Mimořádně čtyři hvězdy. 

 

 Club Xiang Qi 
  https://www.clubxiangqi.com
  xiangqi
  Čínské šachy v angličtině a vietnamštině. Stránky jsou významné zejména pro podrobná pravidla xiangqi i s příklady.
-základní pravidla https://www.clubxiangqi.com/rules.php
-pravidla i s příklady: /rules/asiarule.htm#c1 (lze stáhnout i do PC asiarule.zip)

 

 Chess Variants 
  http://www.chessvariants.com
  šachy FIDE, xiangqi, shogi, šatrandž, čaturanga, janggi atd.
  Další z povedených webů, který mapuje šachovou hru.

 

 novoborský šachový server 
  http://www.nss.cz
  šachy FIDE
  Hlavním městem českého šachu 21. století je Nový Bor na Českolipsku. Nejlepší český internetový zpravodaj o šachu nadchne jak profesionály, tak i hráče nižších úrovní.

 

 Česká asociace shogi 
  http://cas.shogi.cz
  shogi
  Oficiální stránky národní asociace shogi. Skvělé stránky obsahující informace v češtině.

 

  Hra Šógi 
  http://www.shogi.cz
  shogi
 Zřejmě první české stránky o shogi. Nyní především fungují jako prodejní místo českého setu shogi, vyznačujícím se univerzálním značením japonských kamenů. 

 

 Eurasia-chess.com 
  http://eurasia-chess.com/index_en.php
 šachy FIDE, xiangqi, shogi
 Stránky s mnoha odkazy, návody i nápady na výrobu vlastní sady třeba japonských shogi. Web také nabízí k prodeji univerzální šachovou sadu díky které si zahrajete šachy, xiangqi a shogi (vše v jednom balení).


 brainking.com 
  http://brainking.com
 desítky deskových her, nepřeberné množství šachových variant, variant japonských šachů, Go, dáma, piškovrky nebo třeba i poker atd.
 Pravidla mnoha deskových her v češtině, s možností si jednotlivé hry zahrát korespondenčně on-line.


 Ancient Chess 
  http://ancientchess.com
  šachy FIDE, další varianty šachů, varianty asijských strategických deskových her
  Stránky pod hlavičkou velkého propagátora šachových her Ricka Knowltona nabízí rozmanitý pohled na šachové hry především z Asie.


 WinBoard 
 http://hgm.nubati.net
 šachy FIDE a jejich varianty, xiangqi, shogi aj.
 Aplikace WinBoard pro Windows ke stažení do svého počítače. Než se pustíte do ostrých šachových bitev s přáteli nebo on-line na internetu, vyzkoušejte si jednotlivé varianty v tréninkovém režimu díky skvělému prográmku Winboard.

 

 Česká federace mankalových her 
 http://www.mankala.cz
 mankala
 Mankalové hry z Afriky mají i v našich končinách svojí národní federaci. Web nabízí spoustu informací nejen z českého, ale i  zahraničního dění, a také pravidla pěti mankalových her. Doporučuji i předchozí verzy webu: http://mankala.sweb.cz

 

 mlwi.magix.net/bg/index.htm 
 http://mlwi.magix.net/bg/index.htm
 deskové hry
 Stránky Matse L. Winthera zabívající se hloubkovou psychologií a duchovními tradicemi http://mlwi.magix.net. Články ve švédštině a angličtině o psychologických, filozofických a náboženských tématech s důrazem na mýtus a symbol.  Autor podle svých slov zohledňuje  klady a zápory Jungovské psychologie.

 

 Hnefatfl - the Game of the Vikings 
 http://tafl.cyningstan.com
 taflové hry (hnefatafl, fetlar hnefatafl, tablut, brandub, tawlbwrdd, alea evangelii, york hnefatafl, ealdfaeder taefl, sea battle tafl, copenhagen hnefatafl)
 Vznik taflových her se datuje již ke čtvrtému století po Kristu. Pěkný web, jen mi přijde trochu nepřehledný v tom smyslu, že některé články jsem objevil až přes google, např. tu o variantách taflových her: http://tafl.cyningstan.com/pages/1298/hnefatafl-variants a třeba shop nabízí víc produktů, než je patrno na první pohled. Za to jednu hvězdu dolů.


  Klub přátel deskových her 
  http://www.deskovehry.info/pravidla/seznam.php
  deskové hry
  České stránky jakéhosi českého Klubu přátel deskových her. Pravidla, návody i velký seznam kamenných i internetových prodejen.

 

  Древность шахматных игр 
  http://thaichess.narod.ru
  deskové hry (makruk, sittuyin, ashtapada, toguz-kumalak, thajská dáma ad.)
  Ruský web o historii šachových her.

 

  Hra go 
  http://hra-go.cz
  go (též také jako igo, wej-čchi, paduk)
  Nejkoplexnější a zároveň velmi střídmý český portál o hře go. Kdo se chce hře go věnovat více, má v českém prostředí díky tomuto webu vymetenou  cestičku. Web také provozuje e-shop orientovaný na go - a nabídka mě mile překvapila, na adrese http://www.go-shop.cz si rozhodně vybere každý potenciální fanoušek této prastaré čínské hry. (V nábídce jsou i dvě knihy v češtině; další knihy o go lze koupit i na megaknihy.cz, První kniha o go od Tomáše Grossera a také český překlad knihy První kjú (autor Sung-hwa Hong)). Zároveň go-shop.cz je jediný český e-shop, kde lze koupit originálni sadu japonského šachu shogi (bez pomocných mezinárodních znaků).

 

  Škola hry go Tomáše Grossera 
  http://skolago.wz.cz
  go (též také jako igo, wej-čchi, paduk)
  Tomáš Grosser, český hráč, milovník, propagátor, znalec a učitel prastaré čínské hry go. Vytvořil placenou školu, ale na jeho webu najdeme i spoustu zajímavých informací o taktice a strategii, které jsou zcela zdarma.

  Mancala World 
  http://mancala.wikia.com
  mankalové hry
  Objevte svět mankalových her. Mimořádný průvodce v angličtině s popisy a pravidly jednotlivých variant. Sběratelé "semenových" her si přijdou jistě na své. Krom moderních her je tu seznam s mnoha návody i s hrami tradičními a historickými: http://mancala.wikia.com/wiki/Traditional_mancala_games


  Chess Games 
  http://www.chessgames.com/index.html
  šachy FIDE
  Datábaze šachových zápasů. Na internetu je podobných stránek velké množství,  ale historie je jen jedna. Přehrajte si slavné zápasy o titul mistra světa (http://www.chessgames.com/wcc.html#official) nebo se podívejte na profil vašeho oblíbeného hráče šachové historie.

  Hnefatafl: the Game of the Vikings  (nehodonoceno)
  http://tafl.cyningstan.com
  tafl
  Diskusní fórum a stránky o taflových hrách; velmi cenný přehled variant je například zde.


  aagenielsen.dk 
  http://aagenielsen.dk/hnefatafl_online.php
  tafl
  Stránky World Tafl Federation o taflových hrách v anglickém jazyce, velké množství zajímavých informací, přehledů a samozřejmě pravidel. Podívejte se například na velmistrovský turnaj v"kodaňském hnefataflu" v roce 2017, s možností přehrát si jednotlivé partie: http://aagenielsen.dk/wtfturnering2017.php

zobrazit celé »

Jean-Louis Cazaux, Rick Knowlton: A World of Chess

café oriental / pel~melúterý, 9. ledna 2018

  Naprosto neuvěřitelným knižním počinem ve světě šachových her je horká novinka "Svět šachu: jeho vývoj a varianty ve všech dobách a civilizacích". Jejími autory je dvojice z nejpovolanějších. Jednak francouzský historik, přední odborník na historii deskových her Jean-Louis Cazaux, (*1960) a Američan Rick Knowlton, velký propagátor a milovník šachových her, který deskové hry strategického typu mnoho let propaguje na internetu, především na stránce AncientChess.com. Kniha vyšla v listopadu loňského roku v nakladatelství McFarland & Company, Inc., Publishers v americkém Jeffersonu (stát Severní Karolína).
  Jedinečnost knihy možná ocení i ti, kteří se o šachové hry nezajímají. Stovky ilustrací, které jsou nezbytnou podmínkou podobného průvodce, na více jak čtyř stech stranách lemují jeho krásu a pestrost. Publikace podrobně rozebírá vznik, historii i pravidla šachových her nejen v Evropě, ale ve světě arabském, v Číně nebo  Japonsku. Do podrobna rozpracovaná pravidla jednotlivých šachových her (šatrandž, shogi, xiangqi, janggi a mnoha dalších) dovolí čtenáři zahloubat se do každé zde nabídnutých her, ujastnit si a srovnat rozdíly mezi nimi.
  Malá poznámka: Ač v anglickém jazyce téměř analfabet a nebo právě proto, rozhodl jsem se bez zaváhání knížku zakoupit nikoli v papírové, nýbrž v elektronické podobě s tím, že si tu a tam něco - především díky Google translatoru - přeložím. Bohužel odzvonilo klasickému pdf, kniha je ve formátu pro chytré mobilní telefony. Kopírovat text se z ní dá jen velmi pracně a  po náročném převodu do klasického pdf to už není možné vůbec. Netoužím nijak narušovat autorská práva vydavatelů, což jsem rozhodně podpořil více jak pěti sty korunami českými, ale nikdo nebere v potaz, že stále existují exempláři jako já, pitomci co neumí anglicky. Věřím, že tak krásná a bohulibá kniha se dočká překladu do češtiny, já sám jsem se rozhodl oslovit několik nakladatelství a osudu této věci budu samozřejmě informovat.
  Z knihy jsem samozřejmě nadšen, je to opravdu krásný dárek všem nadšencům šachu, všem hráčům strategických soubojů a milovníkům historie deskových her.  Bezpochyby budu z této univerzální učebnice čerpat informace pro mou Kavárnu Oriental. Trochu mi sice zmizí ta romantika bloumání po internetu a hledání všech možných záchytných bodů, o které bych se mohl opřít při výkladu o exotických hrách dálného východu. Ale romantiku z objevování pravidel těchto krásných her si ovšem vzít nenechám.


Odkazy na stránky autorů knihy 
Jean-Louis Cazaux: http://history.chess.free.fr/index.htm
Rick Knowlton: http://ancientchess.com/ a také https://www.youtube.com/user/AncientChess  


 Jean-Louis Cazaux & Rick Knowlton:  A World of Chess: Its Development and Variations through Centuries and Civilizations

--Overview--
With more than 400 illustrations, and detailed maps, this immense and deeply researched account of the history of chess covers not only the modern international game, derived from Persian and Arab roots, but a broad spectrum of variants going back 1500 years, some of which are still played in various parts of the world. The evolution of strategic board games, especially in India, China and Japan, is discussed in detail. Many more recent chess variants (board sizes, new pieces, 3-D, etc.) are fully covered. Instructions for play are provided, with historical context, for every game presented.

--Details--

ISBN-13: 9780786494279
ISBN-10: 0786494271
Publisher: McFarland & Company
Publish Date: November 2017
Page Count: 408
Dimensions: 9.9 x 6.9 x 1 inches
Shipping Weight: 1.5 pounds

        
↑ (pro zvětšení obrázku na něj klikněte)

 

zobrazit celé »
 
© 2015-2021 | Mario Czernay Infinity || © 2008 | Mario Czernay Revival || jan.amos.komensky(zavináč)seznam.cz

 


post rock klasika hip hop cz folk cz avantgarde

               

 

počítadlo.abz.cz